Montaż desek kompozytowych krok po kroku - Liderwood.pl
July 24 2019 | Autor: Liderwood
Montaż desek kompozytowych krok po kroku

Deski kompozytowe to nowoczesny materiał, który zdobywa coraz większą popularność. Wytwarzane z mieszanki mączki drzewnej i polichlorku winylu panele są bardzo trwałe, estetyczne, przyjemne w dotyku i nie wymagające konserwacji. Ich dodatkowym atutem jest bardzo prosty montaż, np. na betonowej podłodze tarasu. W jaki sposób możemy je położyć? Poniższy poradnik przeprowadzi nas przez wszystkie etapy prac.

Przygotowania podłoża

Pierwszym etapem prac montażowych desek kompozytowych jest przygotowanie podłoża, które powinno być gładkie i stabilne.

– Jeśli deski montujemy na podłożu nieprzepuszczalnym, konieczne jest uwzględnienie odpowiedniego spadku, który umożliwi odpływ wody opadowej – mówi przedstawiciel firmy Liderwood – Powinien on wynosić min. 1 cm na 2 metry bieżące. W przypadku montażu na podłożu gruntowym i trawiastym podłoże powinno być przygotowane poprzez zawibrowanie go przy użyciu mechanicznej ubijarki i ułożenia geowłókniny (zapobiega przerostom roślin). Konieczne jest również zastosowanie podbudowy z bloczków betonowych lub innych materiałów, które będą przenosić obciążenia z legarów montażowych na podłoże – niedopuszczalne jest kładzenie legarów bezpośrednio na niestabilnym podłożu.

Montaż legarów

Po przygotowaniu podłoża możemy przystąpić do montażu legarów systemowych. Legary rozmieszczamy w odstępach maksymalnie 25 cm (dla deski o grubości 21 mm) lub maksymalnie 35 cm dla deski o grubości 25 oraz przy zachowaniu odstępów 10-15 mm od ścian lub innych elementów. Jeśli podłogę wykonujemy na podłożu nieprzemakalnym, legary powinny być ułożone w taki sposób, by umożliwić swobodny przepływ wody. Legary montowane są do podłoża lub bloczków betonowych za pomocą kołków rozporowych, kotw lub wkrętów, w zależności od podłoża – zalecana odległość między mocowaniami to 60 cm.

Montaż desek

Na przytwierdzonych do podłoża legarów można zamontować deski kompozytowe – używamy w tym celu specjalnych klipsów montażowych, które zapewniają odstępy 4-5 mm między deskami, dzięki czemu zapewniony jest prawidłowy odpływ wody. Klipsy mocowane są do legarów za pomocą wkrętów dołączonych do zestawu montażowego. Deski należy układać prostopadle do legarów, naprzemiennie (tzw. cegiełka) i – w miarę możliwości – wzdłuż spadku podłoża. Należy pamiętać, że krańce desek powinny spoczywać na legarach – w przypadku łączenia wzdłużnego konieczne jest zachowanie odstępu dylatacyjnego o szerokości od 5 do 20 mm, w zależności od długości zastosowanych desek. Każda deska powinna mieć w takim przypadku wsparcie na osobnym legarze. Po montażu krańce desek można przyciąć za pomocą piły mechanicznej lub innego narzędzia o podobnym działaniu. Następnie należy zamaskować brzegi desek używając zaślepek lub płaskich bądź kątowych listew wykończeniowych. Zalecanym materiałem do zabezpieczenia zaślepek jest mrozoodporny silikon dekarski.

ostatnie artykuły

Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój adres e-mail.